Nakon osam odigranih kola ponovno smo prošli kroz službene zapisnike HRS-a za obje skupine Paket24 Premijer lige i izvukli broj gledatelja na svakoj utakmici. U prvoj analizi, nakon dva kola, imali smo 14 utakmica. Sada ih je 53 s poznatim podatkom, što je dovoljno za rang-listu dvorana, trend po kolima i pitanje koje zanima klubove i sponzore: gdje se gledatelji stvarno nalaze i što to znači za marketing.

Ključne brojke nakon 8. kola

  • 53 utakmice s podatkom o gledateljima (od 63 odigrane), ukupno 18.993 gledatelja.
  • Prosjek lige: 358 gledatelja po utakmici.
  • Liga B prosječno ima 416 gledatelja, a Liga A 294, iako u njoj igraju Zagreb i Nexe.
  • U prva dva kola prosjek je bio 473, a od 3. do 8. kola 317. To je pad od trećine nakon početnog uzbuđenja.
  • Najposjećenija dvorana: SŠ Jelkovec (Sesvete Triglav Osiguranje), prosječno 701 gledatelj. Sesvete su same dovele gotovo 15 posto svih zabilježenih gledatelja lige.

Rang-lista posjećenosti, 1. – 8. kolo

Sve utakmice s poznatim brojem gledatelja, poredane isključivo po posjeti, bez obzira na kolo i skupinu. Prvi je naveden domaćin prema službenom rasporedu.

#UtakmicaDvoranaLigaKoloRezultatGledatelja
1.Sesvete Triglav Osiguranje – GoricaSŠ Jelkovec (Zagreb)B2.31:32900
2.Sisak – TrogirSD Zeleni Brijeg (Sisak)B2.31:25850
3.Sesvete Triglav Osiguranje – OsijekSŠ Jelkovec (Zagreb)B6.29:25803
4.Sesvete Triglav Osiguranje – KarlovacSŠ Jelkovec (Zagreb)B1.27:22800
4.Metković-Zalmo – ČakovecGSD MetkovićB8.35:35800
6.Bjelovar – RudarDvorana Europskih prvaka (Bjelovar)A2.23:19600
6.Sisak – Sesvete Triglav OsiguranjeSD Zeleni Brijeg (Sisak)B7.31:35600
8.Zagreb – NexeŠD Trešnjevka – Kutija šibica (Zagreb)A2.35:29550
9.Trogir – OsijekSD Vinko Kandija (Trogir)B1.28:30500
9.Karlovac – Metković-ZalmoŠSD Mladost (Karlovac)B2.27:32500
9.Bjelovar – Bjelin Spačva VinkovciDvorana Europskih prvaka (Bjelovar)A4.25:34500
9.Karlovac – OsijekŠSD Mladost (Karlovac)B4.25:30500
9.Trogir – Čakovec**SD Vinko Kandija (Trogir)B6.26:24500
9.Sisak – GoricaSD Zeleni Brijeg (Sisak)B8.25:26500
15.Nexe – ArdiaeiŠSD OŠ Kralja Tomislava (Našice)A1.35:25450
16.Zagreb – Bjelovar*Dvorana Europskih prvaka (Bjelovar)A1.34:21400
16.Čakovec – SisakSD Graditeljske škole (Čakovec)B3.32:29400
16.Nexe – Dugo SeloŠSD OŠ Kralja Tomislava (Našice)A4.36:28400
16.Sisak – Metković-ZalmoSD Zeleni Brijeg (Sisak)B4.29:38400
16.Čakovec – GoricaSD Graditeljske škole (Čakovec)B5.31:33400
16.Bjelin Spačva Vinkovci – Dugo SeloŠD OŠ Bartol Kašić (Vinkovci)A8.27:25400
22.Gorica – SisakGSD Velika GoricaB1.31:28350
22.Trogir – Sesvete Triglav OsiguranjeSD Vinko Kandija (Trogir)B3.23:27350
22.Nexe – RudarŠSD OŠ Kralja Tomislava (Našice)A6.37:30350
22.Zagreb – Bjelin Spačva VinkovciŠD Trešnjevka – Kutija šibica (Zagreb)A6.42:25350
22.Čakovec – KarlovacSD Graditeljske škole (Čakovec)B7.29:29350
27.Čakovec – Metković-ZalmoSD Graditeljske škole (Čakovec)B1.29:27300
27.Metković-Zalmo – OsijekGSD MetkovićB3.24:23300
27.Zagreb – PorečŠD Trešnjevka – Kutija šibica (Zagreb)A4.43:27300
27.Sesvete Triglav Osiguranje – ČakovecSŠ Jelkovec (Zagreb)B4.41:33300
27.Poreč – Nexe*ŠSD OŠ Kralja Tomislava (Našice)A5.22:33300
27.Rudar – PorečSD OŠ Rude (Samobor)A8.26:25300
33.Ardiaei – Zagreb*ŠD Trešnjevka – Kutija šibica (Zagreb)A7.21:39270
34.Karlovac – SisakŠSD Mladost (Karlovac)B6.28:30250
34.Bjelovar – Zagreb*ŠD Trešnjevka – Kutija šibica (Zagreb)A8.24:37250
34.Karlovac – Sesvete Triglav OsiguranjeŠSD Mladost (Karlovac)B8.31:32250
37.Osijek – ČakovecŠD Zrinjevac (Osijek)B2.25:30200
37.Gorica – KarlovacGSD Velika GoricaB3.37:31200
37.Dugo Selo – BjelovarGSD Dugo SeloA5.30:21200
37.Rudar – ZagrebSD OŠ Rude (Samobor)A5.26:39200
37.Bjelin Spačva Vinkovci – ArdiaeiŠD OŠ Bartol Kašić (Vinkovci)A5.33:30200
37.Dugo Selo – PorečGSD Dugo SeloA6.23:20200
37.Poreč – BjelovarSC Veli Jože (Poreč)A7.25:25200
37.Rudar – Dugo Selo**SD OŠ Rude (Samobor)A7.26:27200
37.Bjelin Spačva Vinkovci – NexeŠD OŠ Bartol Kašić (Vinkovci)A7.24:43200
46.Dugo Selo – ZagrebGSD Dugo SeloA3.27:34150
46.Rudar – Bjelin Spačva VinkovciSD OŠ Rude (Samobor)A3.34:23150
48.Bjelin Spačva Vinkovci – PorečŠD OŠ Bartol Kašić (Vinkovci)A2.28:24120
49.Dugo Selo – Bjelin Spačva VinkovciGSD Dugo SeloA1.31:23100
49.Gorica – TrogirGSD Velika GoricaB4.25:23100
49.Osijek – SisakŠD Zrinjevac (Osijek)B5.24:19100
49.Osijek – TrogirŠD Zrinjevac (Osijek)B8.26:27100
53.Osijek – GoricaŠD Zrinjevac (Osijek)B7.23:3050

* Utakmica nije odigrana u dvorani službenog domaćina. Zagreb – Bjelovar (1. kolo) igran je u Bjelovaru, a Bjelovar – Zagreb (8. kolo) i Ardiaei – Zagreb (7. kolo) u zagrebačkoj „Kutiji šibica”. Poreč – Nexe (5. kolo) igran je u Našicama.
** Službeni zapisnik i opširna statistika navode različit broj gledatelja: Rudar – Dugo Selo 200 prema 250, Trogir – Čakovec 500 prema 300. U ovoj analizi dosljedno koristimo broj iz zapisnika. Isto vrijedi za Zagreb – Bjelovar iz 1. kola: zapisnik navodi 400 gledatelja, a opširna statistika 1.100. Tu smo brojku koristili u prvoj analizi, pa je ovdje ispravljamo prema zapisniku.
Bez upisanog broja gledatelja u zapisniku: Poreč – Rudar (1.), Ardiaei – Dugo Selo (2.), Nexe – Bjelovar (3.), Ardiaei – Rudar (4.), Metković-Zalmo – Sesvete (5.) i Ardiaei – Nexe (8.). Zapisnike utakmica Poreč – Ardiaei (3.), Bjelovar – Ardiaei (6.), Gorica – Metković-Zalmo (6.) i Metković-Zalmo – Trogir (7.) nemamo u konačnom obliku. Utakmica Trogir – Karlovac (5.) odgođena je.

Trend po kolima: početno uzbuđenje je splasnulo

KoloUtakmica s podatkomUkupnoProsjekProsjek Liga AProsjek Liga B
1.72.900414317488
2.73.720531423613
3.61.550258150313
4.72.500357400325
5.61.400233225250
6.62.453409300518
7.71.870267218333
8.72.600371317413

Početak sezone donio je najveće brojke. Rekord je 2. kolo s prosjekom od 531 gledatelja, kada su Sesvete i Gorica odigrale derbi pred 900 ljudi, a Sisak svoju prvu domaću premijerligašku utakmicu nakon 13 godina pred 850. Nakon toga prosjek se kreće između 233 i 409 gledatelja, a najslabija su bila 3., 5. i 7. kolo. 8. kolo donijelo je oporavak na 371 gledatelja, ponajviše zahvaljujući utakmici Metković-Zalmo – Čakovec (800) i dolasku Gorice u Sisak (500).

Razlika među skupinama ostaje izražena. Liga B bila je posjećenija od Lige A u sedam od osam kola. Jedina iznimka je 4. kolo, u kojem su Bjelovar – Bjelin Spačva Vinkovci (500) i Nexe – Dugo Selo (400) podigli prosjek Lige A na 400.

Dvorane: tko puni tribine

Infografika: prosječan broj gledatelja po dvorani u Paket24 Premijer ligi nakon 8. kola
Prosjek gledatelja po dvorani, 1. – 8. kolo. Isprekidana crta označava prosjek lige (358). Izvor: službeni zapisnici HRS-a, obrada HandballInsider.
DvoranaDomaćinUtakmicaUkupnoProsjekNajvišeNajmanje
SŠ Jelkovec (Zagreb)Sesvete Triglav Osiguranje42.803701900 (Sesvete Triglav Osiguranje – Gorica)300 (Sesvete Triglav Osiguranje – Čakovec)
SD Zeleni Brijeg (Sisak)Sisak42.350588850 (Sisak – Trogir)400 (Sisak – Metković-Zalmo)
GSD MetkovićMetković-Zalmo21.100550800 (Metković-Zalmo – Čakovec)300 (Metković-Zalmo – Osijek)
Dvorana Europskih prvaka (Bjelovar)Bjelovar, Zagreb31.500500600 (Bjelovar – Rudar)400 (Zagreb – Bjelovar)
SD Vinko Kandija (Trogir)Trogir31.350450500 (Trogir – Osijek)350 (Trogir – Sesvete Triglav Osiguranje)
ŠSD Mladost (Karlovac)Karlovac41.500375500 (Karlovac – Metković-Zalmo)250 (Karlovac – Sisak)
ŠSD OŠ Kralja Tomislava (Našice)Nexe, Poreč41.500375450 (Nexe – Ardiaei)300 (Poreč – Nexe)
SD Graditeljske škole (Čakovec)Čakovec41.450363400 (Čakovec – Sisak)300 (Čakovec – Metković-Zalmo)
ŠD Trešnjevka – Kutija šibica (Zagreb)Zagreb, Ardiaei, Bjelovar51.720344550 (Zagreb – Nexe)250 (Bjelovar – Zagreb)
ŠD OŠ Bartol Kašić (Vinkovci)Bjelin Spačva Vinkovci4920230400 (Bjelin Spačva Vinkovci – Dugo Selo)120 (Bjelin Spačva Vinkovci – Poreč)
GSD Velika GoricaGorica3650217350 (Gorica – Sisak)100 (Gorica – Trogir)
SD OŠ Rude (Samobor)Rudar4850213300 (Rudar – Poreč)150 (Rudar – Bjelin Spačva Vinkovci)
SC Veli Jože (Poreč)Poreč1200200200 (Poreč – Bjelovar)200 (Poreč – Bjelovar)
GSD Dugo SeloDugo Selo4650163200 (Dugo Selo – Bjelovar)100 (Dugo Selo – Bjelin Spačva Vinkovci)
ŠD Zrinjevac (Osijek)Osijek4450113200 (Osijek – Čakovec)50 (Osijek – Gorica)

Sesvete i Sisak: dva kluba, više od četvrtine svih gledatelja

SŠ Jelkovec jedina je dvorana s prosjekom većim od 700. Tri od četiri domaće utakmice Sesveta imale su barem 800 gledatelja (Karlovac 800, Gorica 900, Osijek 803). Tek je susret s Čakovcem pao na 300. Druga je Sisak s prosjekom od 588: nakon 850 gledatelja na povratku u elitu brojke su ostale stabilne (400, 600 i 500). Zajedno su ova dva kluba dovela 5.153 gledatelja, više od četvrtine (27 posto) svih zabilježenih u ligi.

Metković: kad je ulog velik, dvorana se puni

Metković-Zalmo najbolje pokazuje koliko posjeta ovisi o važnosti utakmice. Protiv Osijeka u 3. kolu bilo je 300 gledatelja. Protiv Čakovca u 8. kolu, u dvoboju trećeg i četvrtog za mjesto iza vodećeg dvojca, bilo ih je 800. Remi 35:35 s tri izjednačenja Borne Mažurane u posljednje tri minute nagradio je publiku koja je došla.

Vinkovci i Dugo Selo: s dna prema gore

U prvoj analizi na dnu ljestvice bile su utakmice Bjelin Spačve Vinkovci (100 i 120 gledatelja). Sada su Vinkovci primjer rasta: 120, 200, 200 i na kraju 400 gledatelja u 8. kolu protiv Dugog Sela, kada je Spačva pobijedila 27:25. Rastu i brojke u Dugom Selu (100, 150, 200, 200), ali je njegova dvorana i dalje među najslabije posjećenima.

Najslabija posjeta i paradoks lidera

Na dnu je ŠD Zrinjevac u Osijeku s prosjekom od 113 gledatelja. Najslabije posjećena utakmica u cijeloj analizi bila je Osijek – Gorica (23:30) u srijedu, 21. listopada, pred samo 50 gledatelja. Osijek pritom privlači gledatelje na gostovanjima: njegova gostovanja imaju prosjek od 526 gledatelja, najviše od svih momčadi (Sesvete 803, Trogir i Karlovac po 500).

Još je zanimljiviji slučaj Gorice. Momčad je jedina neporažena u ligi (8 pobjeda u 8 utakmica), a u GSD Velika Gorica prosječno dolazi 217 gledatelja. Utakmicu s Trogirom u 4. kolu gledalo je samo 100 ljudi. Na gostovanjima Gorica igra pred prosječno 463 gledatelja. Rezultat sam ne puni dvoranu ako o njemu ne zna nitko izvan kluba.

Ardiaei: bez podatka nema ni priče za sponzore

Ni u jednom od tri zapisnika s domaćih utakmica Ardiaeija u dvorani Gospino polje nije upisan broj gledatelja. Podatak nedostaje i za dvije od tri domaće utakmice Poreča. To nije samo statistička praznina: klub koji ne zna ili ne bilježi koliko ljudi dolazi na utakmice teško će sponzoru pokazati što dobiva za svoj novac.

Veliko ime nije magnet za publiku

Gostujuća momčadUtakmicaProsjek gledatelja
Osijek4526
Rudar2475
Gorica4463
Karlovac3450
Čakovec4450
Sesvete Triglav Osiguranje3400
Metković-Zalmo3400
Trogir3350
Nexe3350
Dugo Selo3333
Ardiaei2325
Bjelin Spačva Vinkovci4275
Sisak4275
Bjelovar3267
Poreč4230
Zagreb4218

Popis gostiju potvrđuje zaključak iz prve analize. Zagreb je kao gost na dnu s prosjekom od 218 gledatelja. Dvije od tih „gostujućih” utakmica (protiv Ardiaeija i Bjelovara) odigrane su u njegovoj dvorani, ali ni gostovanja u Dugom Selu (150) i Samoboru (200) nisu privukla više ljudi. Domaćinska publika dolazi zbog svog kluba, lokalnog rivalstva i važnosti utakmice, a ne zbog imena gosta. Uzorci po momčadi su mali (dvije do četiri utakmice), pa ovaj popis treba čitati kao smjer, a ne kao konačnu ocjenu.

Što brojke znače za marketing i sponzore

Dvorana je medij, a gledatelj kontakt

Sponzor koji plaća pano uz teren, logo na dresu ili imenovanje utakmice kupuje kontakte s ljudima. Pogledajmo jednostavan primjer. Ako klub sponzoru naplati 1.000 eura za sezonu i ima sedam domaćih utakmica, cijena po kontaktu u dvorani s 700 gledatelja iznosi oko 0,20 eura. U dvorani sa 113 gledatelja ista bi investicija koštala oko 1,26 eura po kontaktu, odnosno šest puta više. Brojke iz zapisnika zato su prvi argument u svakom razgovoru sa sponzorom. Ako ih klub sam ne prati, nema čime potkrijepiti ponudu.

Tri skupine klubova, tri pristupa

  • Iznad 450 gledatelja (Sesvete, Sisak, Metković-Zalmo, Bjelovar, Trogir). Ovi klubovi mogu prodavati „dan utakmice” kao paket: pano uz teren, imenovanje utakmice („utakmica tjedna powered by…”), nagradne igre u poluvremenu, ugostiteljski kutak za partnere. Publika postoji, pa je cilj podići vrijednost svakog dolaska.
  • Od 300 do 400 gledatelja (Nexe, Karlovac, Čakovec, Zagreb). Dvoranu treba kombinirati s digitalnim dosegom. Zagreb i Nexe imaju europsku vidljivost i veću publiku na mrežama, pa sponzoru mogu ponuditi zajednički paket dvorane i interneta umjesto samog panoa.
  • Ispod 250 gledatelja (Spačva, Gorica, Rudar, Poreč, Dugo Selo, Osijek). Ovdje je prioritet zajednica, a ne prodaja: škole, mlađe kategorije, roditelji, lokalni poduzetnici. Primjer Spačve (od 120 do 400 gledatelja) pokazuje da se pomak može dogoditi unutar nekoliko kola.

Pet koraka koji ne traže veliki proračun

  • Upisivati broj gledatelja u svaki zapisnik i voditi vlastitu evidenciju (prodane ulaznice, brojanje na ulazu). Bez podatka nema ponude sponzoru.
  • Najavljivati važne utakmice tjedan dana unaprijed. Derbiji vrha (Metković – Čakovec, Sesvete – Gorica) i lokalni rivaliteti donose najviše ljudi, pa njihovu priču treba ispričati prije utakmice, a ne poslije nje.
  • Iskoristiti rezultat. Neporaženi lider s 217 gledatelja ima neispričanu priču. Niz pobjeda treba pretvoriti u kampanju („dođi vidjeti 9. pobjedu zaredom”).
  • Dovesti djecu i mlađe kategorije. Ulazak djece s prvom momčadi, organizirani dolazak škola i rukometnih škola kluba pouzdano donose i roditelje.
  • Zahvaliti publici nakon utakmice fotografijama s tribina i izjavama igrača. Publika koja vidi da je primijećena vraća se i na sljedeću utakmicu.

O neiskorištenom potencijalu društvenih mreža pisali smo u analizi Rukomet na Instagramu i u tekstu Rukomet ima priče koje vrijedi gledati. Prvu analizu posjećenosti, nakon 1. i 2. kola, pročitajte ovdje.

Nakon osam kola slika je jasna: Paket24 Premijer liga ima nekoliko dvorana koje žive (Sesvete, Sisak, Metković, Bjelovar, Trogir) i niz dvorana u kojima je i 200 gledatelja dobra večer. Prosjek od 358 gledatelja nije ni loš ni dobar. Pokazuje koliko klubovi ostavljaju neiskorištenim na stolu, i na tribinama i u razgovorima sa sponzorima. Analizu ćemo ponoviti nakon završetka prvog dijela sezone.

By rukomet

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Cjenik oglašavanja u strojno čitljivom obliku: CSV · XML · arhiva cjenika (30 dana)